Płyta fundamentowa a tradycyjny fundament

Zarówno w krajach skandynawskich jak i w Europie Zachodniej już od dawna zamiast tradycyjnych fundamentów stosuje się płyty fundamentowe. Moda na tak wygodne, szybkie i komfortowe oraz energooszczędne rozwiązanie konstrukcyjne, patrząc na podstawy budowania domów, dotarła także do Polski. Dzisiaj z powodzeniem nowoczesna sztuka budownictwa stosowana jest między innymi na południu naszego kraju. Na płyty fundamentowe decydują się inwestorzy z Krakowa, Katowic, Nowego Sącza, Wrocławia, Rzeszowa, Częstochowy czy Opola. Warto, by przykład z nich brali wszyscy ci, którzy planują rozpocząć budowę własnego domu energooszczędnego. Przedstawiamy podstawowe różnice, wady oraz zalety tradycyjnych fundamentów w porównaniu z nowoczesnymi płytami fundamentowymi.

Płyta Fundamentowa

Co to jest płyta fundamentowa?

Dom ma stać na solidnych fundamentach, ale te mogą powstać w formie płyty fundamentowej aniżeli systemu, który wymaga głębokich wykopów. Płyty fundamentowe to innowacyjne rozwiązanie, powszechnie stosowane już na Zachodzie, a mające dopiero swoje początki w naszym kraju. Co to płyta fundamentowa? To system kilku warstw doskonałego zbrojenia i izolacji, dzięki którym dom zachowuje ciepło, zimno nie przenika z gruntu ani nie dostaje się wilgoć. Co więcej, coraz częściej stosuje się również płyty fundamentowe z ogrzewaniem, dzięki czemu to już na poziomie fundamentu generowane jest ciepło dla całej nieruchomości.

ani dodatkowych prac, jakie wiążą się z montażem ogrzewania podłogowego czy wylewek. Na płyty fundamentowe można od razu kłaść podłogę, w tym płytki ceramiczne czy panele. Liczy się również czas stawiania fundamentów – decydują sie na płyty fundamentowe, udaje się zaoszczędzić nawet kilka tygodni.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Chcę darmową wycenę Płyty Fundamentowej

Chcesz poznać koszty budowy płyty fundamentowej? Chętnie przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę.

Chcę się skontaktować

Masz pytania związane z naszą ofertą? Kliknij i napisz do nas lub skontaktuj się telefonicznie.

Chcę poznać Technologię Budowy

Interesuje Cię nasza technologia i sposób budowy płyt? Kliknij i poznaj wszelkie szczegóły.

Co lepsze – płyta fundamentowa czy fundament tradycyjny?

Nie da się jednoznacznie potwierdzić, co lepsze – płyta fundamentowa czy fundament? Wiele zależy od indywidualnych preferencji inwestora, ale także warunków, w jakich powstaje nieruchomość. Pewne jest natomiast, że stawiając na nowoczesność, energooszczędność i niższe koszty eksploatacyjne domu w przyszłości, warto zdecydować się na płyty fundamentowe. Płyta fundamentowa czy ławy – forum jasno wskazuje, że dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się płyty, za to odchodzi się już od tradycyjnych fundamentów. Dlaczego? Dowiedzcie się już teraz.

Zalety i wady płyt fundamentowych

Producenci jasno wskazują walory nowoczesnych płyt fundamentowych, a przede wszystkim systemu, jakim jest płyta fundamentowa z ogrzewaniem. Przede wszystkim:

  • Czas budowy płyty fundamentowej to tylko od 4 do 6 dni,
  • Ciepła Płyta Fundamentowa z Ogrzewaniem Elektrycznym, wodnym czy też powietrznym eliminuje mostki termiczne i proces uciekania ciepła oraz ryzyko zawilgocenia nieruchomości,
  • Gdy płyta fundamentowa stanowi podstawę nieruchomości, nie istnieje konieczność wykonywania dodatkowych prac, jakie wiążą się z instalacją ogrzewania podłogowego czy też dodatkowych wylewek,
  • Płyta fundamentowa nadaje się bez względu na warunki terenu, również na gruntach słabych, ze względu na brak konieczności realizacji głębokich wykopów,
  • Płyta fundamentowa pozwala skracać czas budowy i realizacji wykończenia, ponieważ bezpośrednio na niej można układać podłogę, nie musimy robić dodatkowej wylewki,
  • Płyta fundamentowa jest energooszczędna i nadaje się do domów pasywnych,
  • Innowacyjne płyty pasywne są rozwiązaniem, które można stosować bez względu na rodzaj nieruchomości, w tym domy o konstrukcji szkieletowej, domy tradycyjne, domy kanadyjskie, letniskowe, garaże, restauracje, obiekty przemysłowe, pawilony sklepowe, hale magazynowe, duże hotele czy pensjonaty.
  • Płyty fundamentowe to atrakcyjne rozwiązanie dla deweloperów, w sytuacji gdzie szybkość realizacji inwestycji to priorytet.

Ogrzewanie podłogowe w płycie

Inwestorzy, którzy stawiają sobie pytanie, płyta fundamentowa czy fundament, wskazują na fakt, że jest to rozwiązanie jeszcze nie tak bardzo popularne w Polsce, natomiast decydują się na nie, zgodnie z nowoczesną sztuką budowlaną, jaka stosowane jest w innych krajach Europy, na przykład w Skandynawii – Norwegii, Szwecji, czy też Danii. Warto też podkreślić, że płyty fundamentowe mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb inwestora, a najlepsi producenci oferują kompleksowe usługi wraz z ich montażem i gwarancją nawet na 10 lat.

Kto jeszcze stosuje tradycyjne ławy fundamentowe? 

Fakt, że zgodnie z tradycyjnym budownictwem, fundamenty są stawiane przez kilka tygodni i wymagają głębokich wykopów. Zastanawiając się jednak nad zagadnieniem – płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty, nikt nie potwierdził, że innowacyjne rozwiązania są gorsze. Wręcz przeciwnie, coraz częściej zauważa się ich wyższość nad standardowymi opcjami.

Okazuje się, że chociaż ławy fundamentowe to technologia stosowana od dawna, to jednak wykazuje sporo wad. Przede wszystkim realizacja takich fundamentów trwa dłużej, bo nawet kilka tygodni, do tego wykazuje o wiele bardziej skomplikowane prace ziemne. Niestety, tradycyjne fundamenty nie zawsze zostają odpowiednio zabezpieczone i zaizolowane, przez co występują mostki termiczne, uciekanie ciepła, zawilgocenie nieruchomości od podstaw. Pojawiają się też dodatkowe koszty, które wiążą się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac, takich jak zabezpieczenie posadzki, wykonanie ogrzewania podłogowego czy kolejnej wylewki. Tradycyjne fundamenty nie nadają się również do nieruchomości, które mają powstawać w ramach filozofii energooszczędnej domów pasywnych.

Płyta Fundamentowa zbrojenie

Płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament – koszty inwestycji

Mając na uwadze koszty stawiania fundamentów bez względu na wybrany system, należy brać pod uwagę tego rodzaju inwestycję od początku przeprowadzenia koniecznych prac czy wydatków na materiał aż do etapu finalnego, czyli kładzenia podłogi. Okazuje się zatem, że patrząc na koszty i pytanie – płyta fundamentowa czy ławy, nowoczesne rozwiązanie wypada korzystniej. Wszystko dlatego, że system płytowy nie wymaga przeprowadzania prac ziemnych.

Zapraszamy do współpracy deweloperów, jak i inwestorów zainteresowanych energooszczędnym i szybkim budownictwem.

Poznaj szacowany koszt płyty fundamentowej

Skorzystaj z poniższego formularza lub wyślij e-mail na adres info@fundament.net.pl 

Wypełnij poniższy formularz, podaj wszelkie dane związane z Twoją inwestycją a my skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy naszą ofertę.
Czas oczekiwania na przygotowanie oferty to około 1-4 dni.





    * Gwiazdką oznaczone są pola wymagane do wysłania wiadomości.

    Pragniesz ciepłego domu od stanu zero? Ciepła płyta fundamentowa jako alternatywa dla tradycyjnych ław, to najlepszy wybór przy budowie energooszczędnego domu. Zapraszamy do skontaktowania się z nami mailowo lub telefonicznie. 

    Zapraszamy do kontaktu

    Kontakt z doradcą

    +48 662 477 800

    Adres e-mail

    info@fundament.net.pl

    Godziny pracy

    09:00 - 17:00